„Tekstiili multiversum”autor Auli Uiboupin
„Tekstiili multiversum“ asub Kvartali keskuse teises jalutuskoridoris seina ääres, keerates peale „Murdlainet“ ja „ Paabulindu“ sujuvalt vasakule.
Koridori vasaku seina ääres püramiidikujuliselt üksteise peal on kaksteist suurt sinisest plekist veetünni.
Ühe tünni peal ripub riidepuuga valge T-särk. Teiste tünnide peal on valges trükis sõnu. Kogu tünnide ridu tervikuna vaadates moodustub lause „Selle T-särgi tootmiseks kulub 2494 liitrit vett, mis võrdub ühe inimese joogivee tarbimine kolme ja poole aasta jooksul.“
Suurte tünnide kõrval on lisaks üks põlvekõrgune sinine veetünn, millel on ümmargune heledast puidust kaas.
Kaane peal, keskel, on mustas trükis T-särgi kujutis ja selle üleval mustas trükis kiri „Särgi elutsükkel“. Särgi ümber ringiratast on mustas trükis detailselt lahti kirjutatud T-särgi elutsükkel : puuvilla kasvatamine, siis kraasimine, ketramine kudumine. Siis õmblemine, värvimine, pesemine, transport, pakendamine, turustamine, tarbimine, kasutamine ja müümine. Seejärel on rohelises kirjas tekst „Ära viskamise korral särgi elu siin lõpeb“. Edasine lahendus on taas mustas kirjas: taaskasutamine või ümbertöötlemine.
Liikudes mööda vasakut seinaäärt edasi on seina äärde paigutatud umbes kahe meetri kõrgune jalgadel vineerplaat, mida katab pleksiklaas. Plaadi ja pleksiklaasi vahele on pressitud suur kogus erinevaid riideesemeid: särke, pükse, kleite, kampsuneid, sokke ja pesu. Neid on erinevaid värve ja suurusi. Pleksiklaasi ette põrandale on kleebitud suur ümmargune valge kleeps, millel on mustas kirjas tekst:
„Ületootmise riidepuu“
Moetööstus on üks suurimaid keskkonnakahjustuse põhjustajaid. Igal aastal toodetakse üle 100 miljardi rõivaeseme, kuid paljusid neist kantakse vaid mõni kord enne äraviskamist. Kiirmood soodustab pidevat tarbimist, mis viib liigse raiskamise ja saastamiseni.
Mida Sina saad teha?
1 osta vähem, vali targalt: investeeri vastupidavatesse ja ajatutesse rõivastesse, mitte kiirmoodi.
2 Vali teise ringi ostlemine ja anna vanadele riietele uus elu.
Eestikeelse teksti all on sama tekst inglise keeles.
Seistes näoga pleksiklaasi poole, on paremal kaks põlvekõrgust kuubikukujulist valget postamenti.
Esimesel postamendi esiküljel on tekst, et eurooplane tarbib aastas keskmiselt 26 kilogrammi tekstiilitooteid ja postamendi peal on kaks rohelist 13 kilogrammist kotti.
Teisel postamendil on rohelises kirjas tekst: eestlane tarbib aastas keskmiselt 14,8 kilogrammi tekstiilitooteid. Ja postamendi peal on roheline kott, mille suu on pealt kinni seotud ja peale on märgitud 14,8 kg.
Postamentide taha seinale on kleebitud silt tekstiga: TÕSTA MIND.
*****