„Looduses ei ole jäätmeid” autor Liina Steinberg

Eksponaat „Looduses ei ole jäätmeid“ on fotogalerii, mis asub Kvartali Aleksandri tänava poolsel küljel, paralleelselt  kõnniteega. Nelja kõrvuti asetseva tänavavalgustusposti ümber on puidust jalgadel karkassid. Neljal jalal seisvate pooleteise meetri kõrguste karkasside ülemiste osade külge on kinnitatud vineertahvlid, mõõtudega 80x70 cm. Vineertahvlitel on loodusfotod. Kokku on postide ümber asuval galeriil 15 fotot.

 

Esimese, Riia tänava poolse tänavavalgustusposti ümber oleva vineertahvli esiküljel, on kogu loodusfotode galeriid tutvustav tekst:


“Looduses ei ole jäätmeid”

Elu on kõikjal ja peidab end tihti kohtades, millest inimene esmapilgul lihtsalt mööda vaatab ja isegi koledaks peab. Näiteks tüvel kuivanud puu või juba maha langenud puu ei oota mitte ära koristamist, vaid on elupaikadeks väga paljudele liikidele.

Tasub oma pilku treenida märkama elu ja selle ilu ning koguda teadmisi, et saada üle harjumusest otsida looduses sama esteetikat, mille inimene loob aedadesse ja parkidesse. Inimene on võimeline loodust vaesustama ja seda eriti siis, kui ta hakkab loodust “korda tegema”. Kõige mõistlikum on lasta loodusel elada, olla omasoodu.

Elav elu ei taha, et inimene selle korda teeks. Looduses on oma kord, mis on kordades keerulisem ja komplekssem kui inimene seda on võimeline mõistma ja ise looma.

Autor: Liina Steinberg, loodusfotograaf ja Päästame Eesti Metsad MTÜ koordinaator

 

Esimese posti ümber olevad fotod kannavad alapealkirja „Elurikkuse oaas“.
Karkassi ühel küljel on foto suvisest kuusemetsast. Rohetava metsaaluse keskmes on maha langenud suur puu, mis on juurestikuga maapõuest välja tulnud. Võimas puujuure kamakas on osaliselt sammaldunud, sellele omakorda on langenud väike kuivanud pruun kuusk. Juurestiku kõrval paremal maas lebab kuivanud puuront.

Karkassi teisel küljel on foto jämedast pisut sammaldunud vanast puutüvest, millest kasvab välja kolm puuseent. Tumehallid seened asetsevad tüvel silmade ja nina kujuliselt: kaks üksteise kõrval ja nende all keskel kolmas, moodustades justkui näoga puu.
Kolmandal fotol on kaks lähestikku asetsevat puud, mille jalamil on väikeste punakaspruunide ümarate kübaratega kännuseened.
Foto kõrval on tekst:


Elurikkus peitub tihti kohtades, millest esmapilgul võib lihtsalt mööda vaadata või isegi koledaks pidada. Tasub treenida oma pilku ja koguda teadmisi, et saada üle harjumusest otsida kõikjal looduses aedadele või parkidele omast esteetikat.

Fotode autor: Liina Steinberg, Päästame Eesti Metsad MTÜ koordinaator.

 

Teise tänavaposti ümber on neli fotot, mis kannavad alapealkirja „Lindude elu surnud puul“.

Esimesel fotol on helesinise taeva taustal puuladvad. Männi- ja kaseladva vahel on kuivanud puutüvi, mille ühel oksaköndil istub suuremat sorti tundmatu lind.

Teisel fotol on kuivanud puutüvi, millelt on koor osaliselt maha kaabitud. Puutüvi on lindude poolt kõvasti uuristatud: selles on suuremaid ja väiksemaid auke.

Kolmandal fotol on murdunud kuivanud puu, mille murdekohal asetseb ümar oksaraagudest punutud linnupesa.

Neljandal fotol on samuti murdunud ja kuivanud puutüvi, mille murdekohalt turritavad üles teravad otsad. Puutüve külge on klammerdunud punase pea ja pika nokaga musta-valgekirju rähn.

Foto kõrval on tekst:


Fotograafina metsades käies näeme tihti kuivanud või murdunud puid, keda linnud kasutavad pesitsemiseks, toitumiseks või vaatluspostina. Sellised puud võivad uskumatult kaua püsti püsida ja maastikku ilmestada. Neil kõigil on oma koht looduses, oma koht ökosüsteemis.

Fotode autor: Liina Steinberg, Päästame Eesti Metsad MTÜ koordinaator

 

Kolmanda tänavaposti ümber olevatel vineertahvlitel on neli fotot, mis kannavad alapealkirja „Mets ei taha olla korras“.

Ühel fotol on roheline samblane metsaalune, kus on maha langenud okslik puutüvi. Pikalt maas lebanud puu on pehme samblavaibaga kaetud ja seega visuaalselt maapinnaga ühte sulanud.

Teise külje fotol on rohetav lehtmets, kus on palju maha langenud puid, mille kuivanud tüved üksteise peal risti-rästi asetsevad.

Kolmandal fotol on suur puuront, mis metsas rohelise hõreda taimestiku ja sõnajalgade varjus lebab.
Neljandal fotol jäme kuivanud okslik puutüvi, mille jalamil kasvavad väikeste kollaste õitega metstulikad. Puutüvest tagapool maas lebab teinegi kuivanud puu, mis on juurega maast välja tulnud.
Foto kõrval on tekst:


Mets ei taha korras olla

Looduslikes metsades ringi vaadates võib tähele panna, et elu on kõikjal. Ka mahalangenud puud mitte ei oota ära koristamist, vaid on elupaigaks väga paljudele liikidele ja seda ka pärast oma eluea lõppu. Seetõttu võib lausa öelda, et surnud puudes on tänu seal valitsevale elurikkusele veel rohkem elu, kui neis oli elavana.

Fotode autor: Liina Steinberg, Päästame Eesti Metsad MTÜ koordinaator

 

Neljandat tänavaposti ümbritsevad neli fotot, mille alapealkirjaks on „Puu pakub kodu“.

Esimesel fotol on sügiseselt raagus puud, puude all on koltunud lehed. Esiplaanil on osa murdunud puutüvest.

Teisel küljel on foto rohetavast lehtmetsast, mille esiplaanil on jäme puutüvi tühja pikliku õõnsusega.

Kolmandal fotol on puu, millel on ümara kujuga õõnsus. Puuõõnsuses tukub pruuni- valgekirju öökull.

Neljanda foto esiplaanil on osa puutüvest. Jämeda tüve koor on praguline ja kohati sammaldunud. Puupinnalt kasvab välja väike puuseen, seene all on toksimas musta- valgekirju rähn.

Foto kõrval on tekst:


Puu pakub kodu

Paljud linnud ja loomad vajavad pesitsemiseks õõnsusi. Kui vana looduslikku metsa napib, tuleb lindudele pesakastidega appi minna. Aga lihtsam ja loomulikum on muidugi vanu puid ja metsi hoida ning metsaraiet teostades jätta õõnsustega puud alles. Puidutööstuses on nende väärtus väike, elurikkusele aga mõõtmatu.

Fotode autor: Liina Steinberg, Päästame Eesti Metsad MTÜ koordinaator

 *****

Previous
Previous

„Usalda vaala” autor Ines-Issa Villido

Next
Next

„Veibikala” autor Ines-Issa Villido